Nr 2/2023 (554)
Marek Borowski1, Klaudia Zwolińska-Glądys1, Andrzej Szmuk1
1AGH Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Analiza możliwości wykorzystania metanu z kopalni węgla kamiennego w układzie trójgeneracyjnym w celu ograniczenia emisji metanu do atmosfery
Gazy cieplarniane i ich emisje są zagadnieniami, które z uwagi na zmiany klimatyczne, są coraz częściej poruszane. Metan, obok dwutlenku węgla, uznawany jest za jeden z najistotniejszych gazów cieplarnianych, którego ograniczenie emisji może przynieść zauważalne korzyści dla środowiska w krótkim czasie. Emisje antropogeniczne stanowią około 60% całkowitej emisji metanu, stąd też to właśnie w tym obszarze najczęściej poszukiwane są rozwiązania ograniczające emisje tego gazu. Przedmiotem opracowania jest system ujęcia metanu w kopalni Pniówek, należącej do Górnośląskiego Zagłębia Węglowego (południowa Polska), oraz możliwości zagospodarowania metanu za pomocą silników trójgeneracyjnych. W artykule omówiono możliwość wykorzystania metanu z kopalń węgla kamiennego w celu ograniczenia jego emisji do atmosfery oraz z uwagi na możliwość jego opłacalnego wykorzystania. Autorzy przedstawiają zastosowanie układu trójgeneracyjnego, w którym metan z kopalni jest spalany w silnikach gazowych i wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i chłodniczej. Pozwala to na zmniejszenie emisji metanu do atmosfery przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności wykorzystania węgla. W artykule przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w kopalni węgla kamiennego w Polsce i na tym przykładzie wskazano na ekologiczne i ekonomiczne korzyści wynikające z zastosowania układu trójgeneracyjnego.
Słowa kluczowe: emisja metanu, ograniczenie emisji, wykorzystanie gospodarcze, układ trojgeneracyjny
https://doi.org/10.7494/miag.2023.2.554.7
Tłumaczenie PL
Konrad Trzop1
1Polska Grupa Górnicza S.A., KWK RUDA Ruch Bielszowice
Zastosowanie układu pomiarowo – rejestrującego parametry pracy obudowy zmechanizowanej z wykorzystaniem technologii MEMS
Stosowanie innowacyjnych technologii w procesie produkcji węgla kamiennego jest nieodzownym elementem budowania przedsiębiorstwa na miarę współczesnych czasów. Tempo zachodzących zmian środowiskowych i społecznych generuje potrzebę ciągłego doskonalenia procesu wydobycia węgla kamiennego. Obszar maszyn i urządzeń jest najważniejszym elementem całego procesu produkcyjnego. Maszyny i urządzenia wymagają stałego monitorowania ich parametrów pracy celem zapewnienia ciągłości produkcyjnej oraz jego bezpieczeństwa. Propozycją takiego rozwiązania jest układ pomiarowo – rejestrujący parametry pracy obudowy zmechanizowanej. Skonstruowany układ pomiarowy wykorzystuje technologie MEMS do pomiaru zmian nachylenia poprzecznego, podłużnego elementów i wysokości obudowy. Praca układu pomiarowego pozwala określić parametry pracy zmechanizowanej obudowy w ścianie wydobywczej.
W artykule przedstawiono przykład wykorzystania technologii MEMS w czujnikach układu pomiarowego oraz etapy badań zrealizowanych celem przystosowania obudowy zmechanizowanej do wdrożenia układu pomiarowego w warunkach rzeczywistych.
Słowa kluczowe: zmechanizowana obudowa ścianowa, efektywność, bezpieczeństwo, MES, MEM, górnictwo podziemne
https://doi.org/10.7494/miag.2023.2.554.31
Tłumaczenie PL
Paweł Galant1, Radosław Srebniak1
1Lubelski Węgiel „Bogdanka”
Optymalizacja transportu urobku w kopalni węgla kamiennego poprzez usprawnienie automatycznego trybu sterowania
W obecnych czasach kopalnie węgla kamiennego zmagają się z powszechnym zjawiskiem dekarbonizacji gospodarek krajów europejskich. Dlatego zmuszone są stale poszukiwać możliwości obniżania jednostkowych kosztów wydobycia. Jest to wyjątkowo trudne w obecnych czasach, ponieważ producenci maszyn i urządzeń górniczych nie są skłonni ponosić wysokich kosztów na badania i rozwój nowych produktów, gdyż branża ta jest obarczona wysokim ryzykiem nieopłacalności. Ten artykuł opisuje jeden z przykładów, w którym podjęto próbę obniżenia kosztów wydobycia węgla kamiennego wykorzystując modyfikację sposobu sterowania podziemnymi odstawami urobku w polskiej kopalni LW „Bogdanka”.
Słowa kluczowe: przenośnik taśmowy, tryb sterowania, automatyka
https://doi.org/10.7494/miag.2023.2.554.45
Tłumaczenie PL
Franciszek Niezgoda1, Janusz Zając1, Kazimierz Mitko1, Izabela Górecka1, Stanisław Mojżysz1
1 Urządzenia i Konstrukcje S.A.
Innowacyjna górnicza frezarka spągowa
W artykule opisano proces powstania frezarki spągowej Hydroma. Omówiono aktualne sposoby rozwiązania problemów eksploatacyjnych związanych z wypiętrzaniem spągu w zakładach górniczych oraz kwestie konieczności utrzymania właściwych przekrojów wyrobisk w aktualnych warunkach eksploatacji górniczej w celu zapewnienia ciągłości i bezpieczeństwa ruchu zakładu górniczego. Przeanalizowano dotychczasowe metody pobierki spągu pod kątem kosztów, pracochłonności, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. W dalszej części nakreślono proces powstawania górniczej frezarki spągowej w firmie Urządzenia i Konstrukcje Spółka Akcyjna – to jest omówiono etap analizy technicznej i marketingowej, w trakcie której oceniono potrzeby i możliwości wdrożenia frezarki spągowej, proces badań wstępnych i projektowania oraz budowy i badań przeprowadzonych na prototypie frezarki. Opisano sposób działania frezarki spągowej, która napędzana silnikiem elektrycznym frezuje/urabia wypiętrzony spąg, ładuje i transportuje urobione skały do wozów transportowych, a wszystko to wykonuje sterowana zdalnie. W podsumowaniu omówiono zalety frezarki spągowej Hydroma wykonującej pracę efektywnie, skutecznie, z zapewnieniem bezpieczeństwa pracy, bez narażania środowiska na emisje szkodliwych substancji.
Słowa kluczowe: urabianie spągu, frezarka spągowa, wypiętrzanie spągu, wypiętrzanie spągu
- Published On : 1 miesiąc ago on 24 października 2024
- Author By : Marcin
- Last Updated : 27 listopada, 2024 @ 11:12 am
- In The Categories Of : Wydania
- Tagged With : automatyka, bezpieczeństwo, efektywność, emisja metanu, frezarka spągowa, górnictwo podziemne, MEMS, MES, ograniczenie emisji, przenośnik taśmowy, tryb sterowania, układ trójgeneracyjny, urabianie spągu, wykorzystanie gospodarcze, wypiętrzanie spągu, zmechanizowana obudowa ścianowa